Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


10 Eylül 2013

Çocuk gelin öldüğüyle kaldı!

Adana'da, 25 Eylül 2012'de, kendisini kaçıran gençle, yörenin geleneklerine göre yapılan düğünle nikahsız evlendirildikten 8 ay sonra, evinin yatak odasındaki pencereye kendini kurdele ile asarak yaşamına son veren 15 yaşındaki Kübra Ulaş'ın ölümüyle ilgili soruşturma tamamlandı.
15 yaşındayken Emrah E. tarafından kaçırılan, tecavüze uğrayan ve tehditler sonucu yapılan düğünle resmi nikahsız şekilde evlendirilen Kübra Ulaş, kısa bir süre sonra Emrah E.'den şiddet görmeye başlamış. Emrah E., 2 aylık hamile Kübra ile tartışmış, ardından da karnını tekmeleyerek dövmüş. Ertesi gün şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye giden Kübra, bebeğini düşürmüş. Bunalıma giren ve odasına kapanan Kübra, 3 gün sonra evin pencere demirine kurdeleyle asılı halde bulunmuş.

Kübra'nın babasının kızının intihar etmiş olamayacağını ve öldürüldüğünü iddia etmesi üzerine C. Savcısı tarafından, Kübra'nın nikahsız eşi Emrah, annesi Meryem ve babası Ali hakkında 'kasten öldürme, intihara yönlendirme ve yardım etme' suçlarından soruşturma başlatılmış.

Adana Adli Tıp Grup Başkanlığı, 'cesette herhangi bir ateşli silah veya kesici alet yarasına rastlanmadığı, ölümün asılmaya bağlı meydana geldiği' yönünde rapor vermiş. C. Savcısı da rapor ve ifadeler doğrultusunda 'şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına' karar vermiş.

Türkiye, hem anayasası, hem de tarafı olduğu uluslararası sözleşmeler gereğince çocuğun esenliği, eğitimi ve sağlığı için gerekli bakım ve korumayı sağlamak ve bu amaçla tüm uygun yasal ve idari önlemleri almakla sorumludur. Bu kapsamda Devlet, çocuğu her türlü cinsel sömürüye ve cinsel suistimale karşı da koruma güvencesi verir.

Bu yükümlülükler, her tür ihmal ve istismar şüphesinin ciddiyetle soruşturulmasını gerektirir. Kadın intiharlarında özellikle küçük yaşta evlendirilen kız çocuklarının intiharlarında, intihara yönlendirilme veya zorlanma bizim ülkemizde toplumun bildiği ama hukukun tanımadığı bir örtülü “suç” türü olarak mı kalacak?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin göreve geldiğinde "çocuk gelinlere müsaade etmeyiz" demişti, ancak Kübra örneği çocuk gelinlerle mücadele konusunda herhangi bir ilerleme kaydedemediğimizi açıkça gösteriyor. Şunu kabul edelim ki, bu olayı intihar olarak ve dolayısıyla basit bir adli mesele olarak gören ya da bir başka deyişle bu olay üzerine çocuk gelinler ve intihara sevk ve zorlama niteliğindeki aile içi şiddeti özel bir çalışma ve mücadele alanı haline getirmeyen Devlet de Kübra’ya tecavüz eden Emrah ve Kübra’yı koruyamayan ailesi gibi sorumludur. Bu yüzden soyut vaatler ile yetinilmemeli, çocuk gelinlerle mücadele ve çocuklara yönelik her türlü hak ihlaline karşı somut adımların takipçisi olunmalıdır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder