Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


2 Mayıs 2013

"Marjinal" Validen "Dilan" Açıklaması

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gaz bombası sonucu yaralanan Dilan Alp için "Tam bir radikal mensuptur" dedi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun, 1 Mayıs'ta yaralananlarla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylediği iddia ediliyor:
"Dilan adlı kızımız da yaralıdır. Dilan örgüt üyesidir, marjinal grup üyesidir. Bizde kayıtları vardır. Çatışma içindedir. Tam bir radikal mensuptur. Yaptığımız hiçbir eksik ve yanlış işlem yoktur."

Bu açıklama üzerine insan masumiyet karinesini tartışmak istiyor; idarenin elinde bulunan istihbarat bilgilerinin kullanılmasına dair kuralları konuşmak istiyor; bir insanın örgüt üyesi olması ile ilgili bir bilginin gösteriler sırasında kullanılan zor sonucu yaralanması ile ilişkisi nedir ki, bu açıklama yapılıyor demek istiyor. Ama bu olayda bütün bunların önünde duran, konuşma sırasında bütün bunları çok gerilere iten bir söz var: Dilan henüz 17 yaşında bir çocuk…

Velev ki Valilik açıklamasında verilen bilgi doğru olsun; burası kamu idarecilerinin 17 yaşında bir çocuğun marjinal bir örgüte üye olduğu bilgisine sahip olup, bu bilgiyi o bir gösteride yararlanınca “eh, aslında onun kabahati” demek üzere beklettiği bir ülke mi? Bu ülkede kamu idarecilerinin, bir çocuğu marjinal bir örgüt üyeliğinden korumak gibi bir görevi yok mu? Eğer gerçekten ellerinde bir bilgi var idiyse; kamuoyuna, bu bilgi üzerine çocuğun korunması için ne yapmış olduklarının açıklanması talep edilmeyecek mi? Yoksa, bir çocuğun bir örgüte üye olmasını, gösterilerde yaralanması ile ilgili iddiaların savunması olarak kabul edecek miyiz?
 
Toplu olarak hatırlamamız gereken bir ilke var: Dilan henüz 17 yaşında bir çocuk…

 

1 yorum:

  1. Kana kan, dişe diş olduğu müddetçe barışa yer yok. Barış savaşın tersi değil, yokluk halidir. Savaş varsa barışı, adaleti ve huzuru sağlıyoruz diye bir argüman kişisel ihtirasını tatminden başka bir şey olamaz.

    YanıtlaSil