Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


27 Mayıs 2013

İşçi çocuk ihmalden öldü!

Adana'da 13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi okul harçlığını çıkarmak ve ailesine katkıda bulunmak için çalıştığı plastik fabrikasında kafasının pres makinesinde sıkışması sonucu hayatını kaybetti. 


Adana'da okul harçlığını çıkarmak ve ailesine katkıda bulunmak için çalıştığı plastik fabrikasında kafasının pres makinesinde sıkışması sonucu hayatını kaybeden 13 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Ahmet Yıldız'ın babası Mustafa, daha önce şikayetçi olduğu işyeri sahibinden 'kader' diyerek şikayetinden vazgeçmiş. Kick Boks Dünya 2'cisi olan sanık Ali Koç (30) ise, “Şampiyonaya hazırlanmam gerekiyor” diyerek tahliyesini istemiş. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bakanlığın avukatıyla davaya müdahil olmuş.
 
İlköğretim 7. sınıf öğrencisi, babasının iflası üzerine aile geçimine katkıda bulunmak için çalışmak zorunda kalıyor. Bir fabrikada çay-kahve servisinde çalıştığı söyleniyor. Olay günü bozulan bir makine içinde kalan ürünü almaya çalışırken başı prese sıkışıyor ve hayatını kaybediyor. İşyeri sahibi hakkında dava açılıyor ve bu davaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da müdahil oluyor.
 
Bu olayda, fabrika patronu hakkında açılan dava taksirle ölüme sebebiyet verme suçlaması ile açılmış olmalı. Çocuk koruma açısından sorunu sadece bir işyeri yöneticisinin ihmalinden ibaret görebilir miyiz? Çocuğun böyle bir işyerinde çalıştırıldığını fark etmeyen öğretmen ve iş müfettişinin de dikkatimizi çekmesi gerekmiyor mu? 
 
Daha da önemlisi bunu fark eden öğretmen ne yapabilir sorusuna ne yanıt verebiliriz? Örneğin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü arayabilir mi? Ararsa, ne tür bir hizmet verilir? Eğer aranabiliyorsa, aranmış mı? Aranmamış ise, acaba neden?
 
Bakanlık şunu araştırıyor mu: Her öğretmen öğrencisi çalışmaya yönlendirildiğinde durumu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bildirebileceğini ve onun konuya kalıcı, çocuğun ve ailenin yararını korumaya elverişli bir çözüm bulabileceğini biliyor mu? Bilmiyor ise burada bir hizmet kusuru yok mu?
 
Bu olayın tek sorumlusu patron olursa, çocuk koruma sistemindeki eksikliklerden kaynaklanan zararı görmezden gelirsek, bir sonraki iş kazası mağduru çocuk için gene çok geç kalmış olacağız.
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder