Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


18 Mayıs 2013

Ev hanımına çocuk teşviki!

Ev hanımları gibi çalışmayan kadınlara yönelik destek modelleri de devreye giriyor, ev hanımlarına çocuk teşviki geliyor...
 

 
Hükümet nüfusun yaşlanması sebebiyle çok çocuk sahibi olmayı destekleyen bir politika izliyor. Son günlerde de bu kapsamda çocuk teşviklerini arttırmaya yönelik politikalar tartışılmaya başlandı.
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, çocuk teşviklerinde her konunun tartışıldığını; bu kapsamda nakit yardımların çalışma hayatına ve eğitime etkilerinin araştırıldığını ve farklı ülke politikalarının incelendiğini belirtmiş. Yapılması planlananların sadece maddi teşviklerle sınırlı olmadığı; esnek çalışma saatleri, yarı zamanlı çalışma olanakları gibi başka teşvik edici düzenlemeler üzerinde de durulduğu belirtilmiş. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ise, üçüncü çocuk için verilecek yardımın 5.000 TL olma ihtimaline ilişkin sorulara, konunun araştırıldığını söyleyerek yanıt vermiş.
 
Gerçekten tüm boyutların düşünüldüğünden emin olmak, her yetişkinin sorumluluğu. Bu nedenle düşünmek gerekir, beni ne teşvik ederdi diye? Çocuk doğduğu anda verilecek 5.000 TL teşvik edici mi? Doğum sonrası bakım giderlerini nasıl karşılayacağım diye kaygılanıp, sonrasında nasıl okula göndereceğim, nasıl sağlıklı bir yuva sağlayacağım, nasıl oyuncak, giysi, yiyecek alacağım diye kaygılanmayan var mıdır?
 
Her çocuk kendi rızkı ile doğar denip, dünyaya getirildikten sonra açlık çeken 12.500.000 çocuğu rızıksız bırakan kim?
 
12.500.000 çocuğun maruz kaldığı açlık sorununun çözümü bulunmadan; bütün çocuklar için kaliteli beden ve ruh sağlığı hizmetlerine, eğitime eşit erişim imkanı olmadan; kentler çocukların oyun, spor, kültürel ihtiyaçları dikkate alınarak planlanmadan teşviki kabul etmemek gerekir. Bunlar olmadan alınacak 5.000 TL ile ne ailenin ne de çocuğun ihtiyacı kalıcı olarak çözülebilecek. Sadece kendinizi düşünmeyin, 12.500.000 çocuğu ve onların ailelerini düşünün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder