Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


13 Mayıs 2013

Emine Erdoğan: Çocuk kalbi çabuk kırılır

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Muradiye Vakfı’nın Gönül Elçileri Projesi kapsamında Koruyucu Aile Tanıtım toplantısına katıldı.
Sayın Emine Erdoğan katıldığı koruyucu aile tanıtım toplantısında, çocuk esirgeme yurtlarında boşanmalar ya da ekonomik yetersizlikler nedeniyle bırakılan çok sayıda çocuk olduğunu belirtmiş ve bu çocukların aile yanında yetişmemelerinin çok önemli olduğunu belirtmiş.
 
Daha sonra söz alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan'ın verdiği bilgiye göre, 2005 yılından bu yana 9 bin 118 çocuk ailesinin yanına döndürülmüş, 35 bin çocuğun da kurumlara gelmemesi için ailelerine yardım edilmiş. Ayrıca son dört ay içinde 2 bin 479 aile koruyucu aile olmak için başvurmuş.
 
Gerçekten de çocuğun aile yanında büyümesi özellikle psiko-sosyal gelişimi açısından vazgeçilmez önem taşıyor. Ama burada ailesi yanına döndürülen veya ailesi yanında kalan ya da koruyucu aileye verilen çocuk sayısı kadar kamuoyunu ilgilendiren bir başka konu daha olmalı: Ne kadar sorusu kadar önemli bir diğer soru da "nasıl". Nasıl döndürüldü? Örneğin nakdi yardım dışında psiko-sosyal destek veriliyor mu? Veriliyorsa kaç personel ile veriliyor bu hizmet? Bu hizmeti veren personelin uzmanlaşmasını sağlayacak ne tür programlar var? Bu çocukların aile uyumunu ve ailesi içinde güvenliğini izleyen bir mekanizma var mı? Uygulama sonuçları ile ilgili yürütülen bağımsız değerlendirmeler var mı? Bağımsız bir izleme mekanizması var mı? Bu hizmetten yararlanan çocuklar, hakları ile ilgili bilgilendiriliyor mu ve başvurabildikleri bir mekanizma var mı?
 
Bütün bunlarla ilgilenmek, hem Devletin hem de bütün toplumun sorumluluğu... Dolayısıyla sadece kaygılanmak veya şikayet etmekle olmaz; merak etmek ve araştırmak gerekiyor.    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder