Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


6 Mayıs 2013

13 yaşındaki çocuk, pazaryerindeki tuvalette ölü bulundu.

Kütahya'da çakmak gazı kokladığı öne sürülen İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki S.K., pazaryeri tuvaletinde ölü bulundu.
Kütahya'da belediyeye ait kapalı pazaryerinin altında bulunan tuvaletlerde sabah saat 07.00 sıralarında 13 yaşında bir çocuk ölü bulunuyor. Ölüm sebebinin çakmak gazı zehirlenmesi olduğu düşünülüyor.
 
Tiner, bali, çakmak gazı gibi bağımlılık yapıcı maddelerin çocuklar tarafından kullanılması, uzun zamandır çocukları tehdit eden risklerden biri. Yapılan araştırmalar, ölümcül olabileceği bilinen bu riskin tehdidi ile karşılaşan çocuk sayısının hiç de az olmadığını ortaya koyuyor.
 
Buna karşın, madde kullanım riskini önlemek ve madde bağımlısı çocukları tedavi etmeye yönelik çalışmalar ne yazık ki hala geliştirilebilmiş değil. Örneğin pek çok ilde danışmanlık veya tedavi etmeye yönelik uzmanlaşmış hizmet yok.
 
Önleme konusu çok daha geniş bir hizmetler ağının ürünü. Bu hizmetlerde ne durumdayız sorusunu yanıtlamak için şu sorunun yanıtı fikir verici olabilir: Bu çocuk ilköğretim çağında okulda olduğuna göre, okulda nasıl oldu da madde kullandığı fark edilmedi?
 
Anlamayı kolaylaştırmak için devam edebiliriz: Fark edildiyse ne yapıldı ya da fark eden bir öğretmenin kullanabileceği olanaklar nelerdir?
 
Daha da iyi anlamak için: Acaba bu olay sonrasında kendini bu ölümden sorumlu hisseden ve bu ölümün ortaya koyduğu en azından tedavi hizmetlerinin yaygınlaştırılması ihtiyacını gidermeye yönelik bir eylem planını harekete geçiren kimse olacak mı?

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder