Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


15 Nisan 2013

"Çocuk Bakımı Erkeklerin de Sorumluluğu"

Kreş Haktır Platformu, bakım hizmetlerinin devlet tarafından sosyal haklar kapsamında verilmesini talep etti. İş ve ev yaşamının uyumlulaştırılmasının sadece kadınlar üzerinden tartışılmaması gerektiğini belirtti.
Bakım hizmetlerinin devlet tarafından sosyal haklar kapsamında verilmesini talep eden Kreş Haktır Platformu tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. Platformun tespitleri ve taleplerinin bazıları şöyle (tamamı için www.kreshaktir.org):

  • Asgari ücret 780 lira iken, metropollerde 700-800 lira, diğer illerde ise 400-500 lira olan kreş ve yuva ücretleri ile bu hizmete erişim birçok aile için mümkün değildir.
  • Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarınca açılan, 0-6 yaş çocuklara yönelik kreş ve gündüz bakımevi sayısı 130. Bu sayı 2004'te 419'muş.
  • 0-3 yaş arası çocukların neredeyse tamamı, 3-6 yaş arası çocukların ise yüzde 65'i evlerde bakılıyor.

  • Çocuk bakım ve eğitim hizmetleri tüm ebeveyn ve çocuklar için bir hak haline getirilmelidir.
  • Kreşler, kolay ulaşılabilir, ücretsiz, nitelikli ve özellikle vardiyalı çalışanların çocukların için 24 saat açık olmalıdır.
  • Özellikle ebeveynin evde ya da dışarıda tam gün çalıştığı bir düzende, kreş hizmeti vermenin yanı sıra, 4+4+4 sistemi nedeniyle yarım gün okula giden ilköğretim öğrencilerinin gün içinde ders çalışıp, sosyalleşebilecekleri merkezlerin oluşturulması gerekmektedir.
  • İşyerlerinde emzirme odası ve çocuk bakım hizmeti verilmesi zorunluluğu kadın çalışan üzerinden değil, toplam çalışan üzerinden uygulanmalıdır.
  • Mahalle kreşleri, işyeri kreşleri, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kreşleri gibi birçok kreş modeli olmalı, çocuklarını nasıl bir kreşe göndereceklerinin tercihi ebeveyne bırakılmalıdır.

Platform, hem çocuk bakımı anne ve babanın ortak sorumluluğudur diyor, hem de anne babanın bu sorumluluğunu yerine getirebilmesi için onu desteklemek Devletin sorumluluğudur diyor. Bu nedenle bütün taleplerin dikkate alınması gerekiyor. Aynı günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, hükümetin bir yandan kadınları en az üç çocuk sahibi olmaya teşvik eden, diğer yandan da kadın istihdamını arttırmayı hedefleyen politikalarını birleştirmek için buldukları yöntemi açıkladı. Kadınlara doğum öncesi ve sonrasında verilecek izin sürelerinin arttırılması, emeklilik için gereken sürelerin azaltılması gibi yöntemler üzerinde çalışıldığı görülmekte.

Her ortamda en az üç çocuk politikasını sürdüren hükümetin, bir yandan kadınların eşit eğitim ve eşit istihdam olanaklarından yararlanabilmesi için eğitim ve çalışma hayatı ile ilgili kapsamlı politikalar üretirken, bir yandan da gerek çocuğa gerekse aileye sunması gereken hizmetlere dair planlama yapması gerekiyor. Platformun talepleri de tam bunları söylüyor. Dolayısıyla bütün topluma düşen de bu taleplere sahip çıkmaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder