Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


18 Eylül 2012

Çocuk tacizcisine 'iyi hal' indirimi...

Yöneticisi olduğu okulda çok sayıda kız çocuğunu taciz eden ve bazılarıyla ilişkiye giren Fahrettin K. için yapılan ceza indirimleri arasında 'iyi hal' de bulunduğu ortaya çıktı.
Siirt'te yöneticisi olduğu okuldaki küçük kızlara cinsel istismarda bulunan, skandal açığa çıktıktan sonra uzun süre firari yaşayan Fahrettin K.'ya indirimli ceza uygulanmış. Daha önce davanın 10 tutuklu sanığını 5 ila 32 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına mahkum eden, ancak başta tatminkar bulunan cezalarda çok sayıda indirim yaptığı ortaya çıkan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nin 4 kız için toplam 46 yıl hapisle cezalandırdığı Fahrettin K.'nın cezasında da birçok indirime gittiği anlaşılmış.
 
Bu haberin yarattığı etki nedir? Bu haberi okuyanlar, çocuğun cinsel istismarına karşı toleransı düşük bir toplum olduğumuzu ya da etkili bir mücadele stratejisine sahip bir toplum olduğumuzu söyleyebilir mi? Her mahkeme kararından sonra onun yerindeliğini veya verilen cezanın ağırlığını tartışmak dışında bir şey yapmaz isek, gerçekten çocuğun cinsel istismarı ile mücadele edebilir miyiz? Eğer cezalar yetersiz, takdirler hatalı geliyor ise, bunda toplumun sorumluluğu nedir diye sormadan ilerleyebilir miyiz?