Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


10 Eylül 2012

Önce kürtaj, sonra koruma...

Cinsel istismarına uğradığı halde korunma altına alınmayan 14 yaşındaki Z.K. için Bakan Fatma Şahin'e seslenen ama sesi duyulmayan emekli hakim, "Kürtaj için geç kalınmasın" dedi.
Edirne’de 14 yaşındaki işitme engelli bir kız çocuğu 24-76 yaşlarında 5 kişinin cinsel istismarına uğramış. Şüpheliler 4 Nisan’da serbest bırakılmış. Çocuk koruma altına alınmamış.
 
Bu olaydan haberdar olan ve Edirne’de yaşayan emekli bir hakim, durumu e-posta yolu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bildirmiş ancak bu bildirim üzerine de bir işlem yapılmamış. Kız çocuğu bir hafta önce kusma belirtileriyle Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırılmış ve 14 haftalık hamile olduğu, yani bu dönem içerisinde cinsel istismarın devam ettiği anlaşılmış. Olayın duyulması üzerine kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddia edilen 9 kişi gözaltına alınmış.
 
Bu olaydan haberdar olan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bildiren hakimin sözlerine kulak veren var mı? Hakim diyor ki, burada hizmet kusuru var; olayın mağduru olan kız çocuğu Devlet aleyhine tazminat davası açabilir. Açar mı acaba? Açsa, bu alanda önemli bir gelişmeye öncülük etmiş olmaz mı? Bu tür olaylara bu bakış açısı ile bakan avukatlar var mı?