Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


5 Eylül 2012

'Çaldıkları armutları vermediler, hapis yatsınlar’

13 kasa armut çalan 18 yaşından küçük 4 çocuk hakkında açılan davada, 6-8 ay arasında hapis cezasına hükmedildi. Çocuklar cezaevine gitmekten kurtuldu ancak müşteki avukatı karar itiraz etti.
Bayrampaşa sebze halinde bir işyerinin önünde park halinde bulunan kamyonetten armut kasalarını çalan 16, 17, 14 ve 13 yaşlarındaki 4 çocuk özel güvenlik görevlileri ve polisler tarafından yakalanmış ve haklarında hırsızlık suçlaması ile dava açılmış. 
Çocuk mahkemesi bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle yargılanan çocuklara, yaşlarının küçük olması, sabıkalarının olmaması ve duruşmadaki hallerini de göz önünde bulundurarak 6 ile 8 ay arasında değişen hapis cezaları vermiş. Verilen bu cezalar daha sonra ‘hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasıyla 5 yıl süreyle ertelenmiş ve çocuklar cezaevine girmekten kurtulmuş. Ancak mağdur vekilinin itirazı üzerine dosyayı inceleyen Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi zararın giderilmemiş olması sebebiyle kararı bozmuş.
 
Armut kasalarını çalmakla suçlanan 4 çocuk için elimizde hapis cezası vermek veya hükmün açıklanmasını geri bırakmak dışında bir seçeneğimiz var mı? Kanunen var da, uygulanabilir bir seçenek var mı? Örneğin bu çocuklara uygun psiko-sosyal programa sahip bir tedbir kurumu var mı? Eğer yoksa ve biz hala ve sadece hapise mi koysak, sokağa mı bıraksak seçeneklerini tartışıyorsak, burada bir tuhaflık yok mu?