Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


4 Eylül 2012

Çocuk başını kapatırsa "Niye yaptın" demeyiz.

Bakan Dinçer: "Kuran-ı Kerim Dersi'ni seçmeyenleri itham edecek bir ortam yaratılmasına izin vermeyiz." Bakan soruları yanıtladı...
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CNN Türk’te yayınlanan Eğrisi Doğrusu programında eğitim sisteminde yapılan değişiklikler ile ilgili olarak, okula başlama yaşının 66 aya çekilmesi, Kuran-ı Kerim dersinin ilköğretimden başlatılması gibi konulardaki soruları yanıtladı. Bu açıklamalar kapsamında Kuran-ı Kerim dersinin çocukların anlayabileceği şekilde olması için İngilizce gibi sekiz basamaklı olacağını ve bu dersi seçmeyenlerin itham edilecek bir ortam yaratılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
 Aynı zamanda da seçenlerin de abdest alma veya başörtmeye zorlanmayabileceğini ancak yapmak isterlerse de engel olunmayacağını açıkladı.
 
Pekiyi bu açıklamalar iç rahatlatmaya yetiyor mu? Bu dersi seçmeyenlerin itham edilmelerine “izin vermemek” ne demek? Bunu yapacak kişiler izin istemeyeceklerine göre, bu dikkat acaba yapmaya kalkanlara müdahale edileceği ve mesela cezalandırılacakları anlamına mı geliyor? Eğer öyleyse Devletin din ve vicdan özgürlüğü konusundaki yükümlülüğü daha fazlasını içermiyor mu?
 
İzin vermemek değil, eğitim ortamında bu tür davranışların nasıl ve hangi koşullarda ortaya çıkabileceğini öngörmek ve bunun ortaya çıkmasını önleyecek tedbirleri almak değil mi, yükümlülük? Öyleyse örneğin örtünmeye yüklenen anlam gözönüne alındığında, örtünmeyi seçen çocuğa bir şey denmeyecek olmasının yaratacağı risk nasıl önlenecek?