Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


29 Ağustos 2012

"13 Yaşında Hamile Kaldım Beni Kurtarın"

Adana'da kendisinden 21 yaş büyük biriyle evlendirilen 13 yaşındaki hamile kız çocuğunu jandarma kurtardı.
Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde 13 yaşındaki bir kız çocuğu 1 Nisan 2012 tarihinde ailesi tarafından başlık parası alınarak kendisinden 21 yaş büyük bir kişi ile dini nikah kıyılarak evlendirilmiş. Aradan 4 ay geçtikten sonra, 156 Jandarma İmdat'ı arayarak "Ben 13 yaşında evlendim, hamile kaldım ama eşimle birlikte yaşamak istemiyorum, beni kurtarın."  demiş. Bunun üzerine harekete geçen jandarma ekipleri kızı bulunduğu evden alarak kadın sığınmaevine yerleştirmiş. Kız çocuğu ile evlenen kişi ise adliyeye sevk edilmiş ve tutuklanmış.
 
Eğer çocukların küçük yaşta evlendirilmelerine izin vermeyecek isek, bu kız çocuğunun arayabileceği jandarma dışında bu alanda uzmanlaşmış bir birimin olması gerekmez mi? Bu kız çocuğunun yeri kadın sığınmaevi midir? Çocuklar için onlara özgü kurumlar oluşturma yükümlülüğümüze ne oldu?
 
Haberi yazan gazeteciye göre, çocuğun jandarmadaki ifadesi psikiyatrist eşliğinde alınmış. Sormak gerekir; Adana Ceyhan'da, jandarma karakolunda hangi psikiyatrist ifadenin alımında hazır bulunmuş? Gazetecilerin bu sistemi ve sistemdeki meslek elemanlarını ve uzmanlıklarını tanıması gerekmez mi?