Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


28 Ağustos 2012

Polise atmak istemişti ama...

Bombacı çocuk, taburcu olur olmaz nöbetçi mahkemeye sevk edilerek tutuklandı.
Adana'da bir korsan gösteride polise atmak istediği bombanın elinde patladığı iddia edilen 15 yaşındaki bir çocuk tedavisinin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanmış. Patlamanın etkisi ile parmaklarını kaybeden çocuğun tedavisi yapıldıktan sonra tutuklanmak üzere sevk edildiği mahkemede verdiği ifadede suçlamaları kabul etmediği ve yaya olarak halasına giderken önüne düşen şişeyi merak edip aldığını, bu sırada patladığını iddia ettiği bildirilmiş.
 
Türkiye, BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi'ne taraf olarak çocuklar için onlara özgü bir adalet sistemi oluşturmayı taahhüt etmişti. Bu prensibi Çocuk Koruma Kanunu'nda da tekrar etti. Pekiyi şimdi bu yapılanın yetişkin adaletinden ne farkı var?
 
İddia doğruysa, bir terör örgütünün üyesi olan yetişkinler çocuklara molotofkokteyli veya bomba gibi yaralayıcı ve hatta öldürücü maddelere vererek onları gösterilerde kullanıyor. Onların çocuk olduklarını ve çocukların korunmasının bütün yetişkinlerin sorumluluğunda olduğu unutuluyor. Hatta bu artık basit bir göz ardı etme de değil; açıkça kullanılıyor, dolayısıyla da burada çocuklar istismar ediliyor.
 
Pekiyi, ya Devlet? Devletin "madem o çocuk yetişkinler tarafından bir kez kullanıldı veya madem benim kuralımı ihlal etti, ben de artık yetişkin gibi muamele ederim" diyebilir mi?