Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


27 Ağustos 2012

Fındık bahçesinde çocuk olmak…

‘Mevsimlik işçi’ göçünün ‘ağır yükü’ çocuklar, bu yıl Ordu’da rahat bir nefes alıyor. Hayata Destek Derneği ve Ordu Valiliği, ‘Çocuk Eli Değmeden’ isimli projeyle çocukların kaldığı çadır kenti, yaz kampına çevirdi.
 
 
 
 
Doğu ve Güneydoğu illerinden Ordu’ya fındık toplamak amacıyla giden yaklaşık 4 bin geçici tarım işçisi ve çocukları, bölgede hasat sezonunun devam etmesi nedeniyle Ramazan Bayramı’nı çadırlarda geçirdi. Bu haberi henüz bir hafta önce gazetelerde okuduk ve geçtik...
 
Ama onlar Ağustos başında geldikleri çadırlarda kalmaya devam ediyorlar ve ay sonuna kadar da orada kalacaklar. İşçilerle gelen çocukların çoğu, aileleriyle birlikte çalışıyor. Bu yıl 16 yaşından küçük çocukların çalıştırılması yasaklandı. Fakat çocuklar çalışmasa bile orada aileleriyle bulunmak zorunda.
 
Onların bu zaruretinin hayatlarını olumsuz etkilemesine son vermek adına, Hayata Destek Derneği, Ordu Valiliği ile birlikte mevsimlik fındık işçilerinin çocuklarını fındık bahçelerinden uzak tutmayı hedefleyen ‘Çocuk Eli Değmeden’ projesi kapsamında Ordu Uzunisa Çadır Kampı’nda çocuklara yönelik yaz kampı faaliyetlerini sürdürüyor. Yaz kampının yanı sıra bölgede çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda farkındalık yaratma çalışmaları da devam ediyor.
 
Desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gereken bu örnek vesilesi ile sormak gerek; ya sonra? Bundan sonra gidecekleri yerde, evlerinde onları ne bekliyor? Gelecek yıl ne olacak? Nasıl sürdürecek ve yaygınlaştıracağız bu çabayı?