Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


26 Ağustos 2012

Şeker toplayan çocuklara işkence yapan çocuklar serbest!

Bingöl'deki iki çocuğa işkence yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 3 çocuk yaşları küçük olduğu için tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Bingöl’ün Genç İlçesi'nde bayramın birinci günü mezarlığa şeker toplamaya giden B.Y. ve kuzeni A.Y.’nin mezarlıkta 3 kişi tarafından dövülüp vücutlarında sigara söndürülmesi ile ilgili soruşturmayı derinleştiren polis, olayı gerçekleştirdikleri iddia edilen 3 çocuğu yakalamış. Amca çocukları oldukları belirlenen 14, 13 ve 12 yaşlarındaki üç çocuk gözaltına alınmış. İfadeleri alınan ve nöbetçi mahkemeye çıkarılan çocuklar, yaşları küçük olduğu gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış. Çocukların kesin yaş tespitlerinin yapılması için Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği belirtilmiş. 
 
Çocuk koruma sistemimizin eksik iki yönünü birden ortaya koyan bir olay... Bayramda şeker toplamaya çıkmanın en acı örneklerinden birini bu toplum 2010 yılında yaşamadı mı? Şeker bayramında üç çocuk kaybolmuş ve bir buçuk yıl sonra cesetleri bulunmuştu. Hepimiz çok üzülmüştük. Sonra ne oldu? Bu adetin bu şekilde sürdürülmemesi için hangi tedbirler alındı? Alınması gerekmiyor muydu? Almaktan sorumlu kimse yok muydu?
 
Bir de bu olayda yaşıtı çocuklara işkenceye varan kötü muamelede bulunan çocuklar var. Onlar için ne yapabiliyoruz? Elimizdeki tek araç tutuklamak, gerekirse yaşlarını büyüterek tutuklamak ve hapis cezası vermek mi? Bunda bir tuhaflık yok mu? Bu çocuklara kanunun öngördüğü tedbirlerin uygulanabileceği kurumlarımız var mı? Aslında böyle bir haber yapılırken bu soruyu sormak basının görevi değil mi?