Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


25 Ağustos 2012

Terör örgütüne çocuk satmadık.

Beytüşşebap’ın BDP’li Belediye Başkanı Temel, ilçedeki çocukların PKK’ya satıldığı iddialarına sert tepki gösterdi.
Şırnak'ın Beytüşşebap Belediye Başkanı BDP'li Yusuf Temel, dağa giden çocukların geri getirilmesi için Cin ailesi ile kavga ettikleri ve çocukların para karşılığı PKK'ya gönderildiği haberlerine tepki göstermiş. Başkan Temel, "Benim dağ tercihini yapan çocukları getirme çabam olamaz." demiş. Ramazan Bayramı öncesi Cin ve Temel aileleri fertleri arasında çıkan silahlı ve taşlı kavgada 10 kişi yaralanmış. Kavganın 3 çocuğun para karşılığı PKK'ya teslim edilmesi ve BDP'li Başkan Yusuf Temel'in oğlunu örgütten kurtarmak istemesi nedeniyle çıktığı iddiası ortaya atılmış.
 
Çocukların silahlı örgütlere ve çatışmalara katılmasını engellemek bu ülkedeki bütün yöneticilerin sorumluluğu değil mi? Türkiye "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye Ek Çocukların Silahlı Çatışmalara Dahil Olmaları Konusundaki Seçmeli Protokol"e taraf ve bu Sözleşme'nin 4. maddesine göre sadece Devletin silahlı kuvvetleri değil, Devletin silahlı kuvvetleri dışında kalan tüm silahlı gruplar da çocukların katılımını engellemekten sorumludurlar.
 
Bu yükümlülüğe uyulmasını gerekli görmeyenlerin, çok açık biçimde bu tutumun çocuk hakları açısından yerini nasıl gördüklerini kamuoyuna açıklama sorumluluğu yok mu?