Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


24 Ağustos 2012

Para kapmak isteyen çocuk gelin arabasının altında kaldı...

Eskişehir'in en işlek caddesinde meydana gelen kazada, seyir halindeki düğün konvoyundan para kapmak isteyen 10 yaşındaki çocuk gelin arabasının altında kalarak hayatını kaybetti.
Eskişehir Odunpazarı İlçesi Atatürk Caddesi'nin ara sokaklarında arkadaşlarıyla birlikte bisiklete binen Ömer Keleş (10), caddeden geçen düğün konvoyunu fark etmiş. Bir anda araçların önüne atlayan Keleş ve arkadaşları, gelin arabasından atılan para zarflarını almak için birbirleriyle yarışmış. O sırada konvoyun en önündeki gelin arabasından para almak isteyen Ömer Keleş aracın altında kalmış. Keleş'in gelin arabasının aynasıyla penceresine tutunduğu ve süratli olan araca asılı haldeyken düşerek arabanın altında kaldığı öğrenilmiş.
 
Çocuklar aracın önünde veya kapısına asılı haldeyken aracı sürmeye devam etmek, nasıl bir davranıştır? Hiç de istisna olmayan, birçok yerde karşımıza çıkan bu kural ihlalini engellemekten sorumlu olanlara sorulacak bir soru yok mu?
 
Bir çocuğun tanımadığı insanların araçlarının önüne atılarak para almak istemesi veya tanımadığı insanların kapısını çalarak şeker istemesi sürdürülmesi gereken bir "gelenek" midir? Neden bu kadar riskli bir davranışı önlemek üzere bir şey yapılamıyor?