Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


19 Ağustos 2012

Mülteci çocukların buruk bayramı...

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde kurulan AFAD Süleyman Şah Konaklama Tesisi'nde barındırılan yüzlerce Suriyeli çocuk, bayramı buruk karşıladı.
Suriye'de çıkan iç karışıklıktan dolayı ülkemize sığınan binlerce Suriyeli, Türkiye'nin değişik illerinde kurulan çadırlarda misafir ediliyor. Bayramı evlerinden uzakta karşılayan çocuklar, çadır kentte el ele dolaşmış; çadır kent yönetimi ise bayram öncesi bütün çadırlara bayram şekeri ve oyuncak dağıtarak çocukları sevindirmiş. Bayramı mülteci kampında geçiren Suriyeli çocuklar, ülkelerindeki karışıklığın bir an önce bitmesini dilemiş.

Ülkelerindeki karışıklık bitinceye kadar Türkiye’de misafir olan bu çocuklara Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (md.22) ile verdiği bir taahhüt var: haklarının korumasını ve gerekli insani yardımdan yararlanmalarını sağlama. Bu taahhüdü yerine getirebiliyor muyuz? Yaşam standartları, eğitim olanakları, ihmal ve istismardan korunmaları için alınan tedbirler, tıbbi yardım olanakları inceleniyor mu? Bunların yerine getirilmesi ile ilgileniyor muyuz?