Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


16 Ağustos 2012

Türk Metal Çocuk Meclisine Katılan Çocuklar Şen Döndü

Türk Metal Sendikası Metal Çocuk Arkadaş Kulübü 13. Çocuk Meclisi'ne katılmak üzere, Türk Metal Sendikası Kdz Ereğli Şubesince Ankara'ya gönderilen 12 işçi çocuğunun Ereğli'ye döndüğü belirtildi.
 
 
 
 
Türk Metal Sendikası, 6-11 Ağustos tarihleri arasında Ankara'da ülke genelinden ve yurt dışından gelen çocukların katılımı ile bir çocuk meclisi düzenlemiş. Konu ile ilgili haberde çocukların Anıtkabir'i ziyaret ettikleri, sendika başkanı ile sohbet ettikleri, çeşitli oyun ve eğlence faaliyetlerine katıldıkları ve birbirleri ile sohbet ettikleri yazılmış.
 
Haberin dili, toplumun çocuğa bakış açısı ile ilgili güzel bir örnek değil mi? Çocuk meclisi, bir tür kamp mıdır? Yoksa haberi yapan gazeteci çocukların konuştukları konuları önemli mi bulmuyor?
 
Bir sendika, çocuk meclisi gibi çocuğun katılım hakkı ile ilgili örnek bir çalışma yapıyor. Bu mecliste neler konuşulduğu neden haberde hiçbir biçimde yer almıyor? Eğer hiçbir şey konuşulmadı ve çocuklar gezip eğlendiler ve illerine geri döndüler ise, bu durumda gazeteci organizasyonun ismine "çocuk meclisi" denmesini neden tartışmıyor?