Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


11 Ağustos 2012

O 40 çocuk, iş sahibi oldu...

PKK'ya katılmayı düşündüğü belirlenen ve 16-18 yaş arasındaki 40 kişi mesleki ve sosyal içerikli 'Umut Yıldızı' projesiyle hayata kazandırıldı.
Diyarbakır'da toplumsal olaylarda güvenlik güçleri ile karşı karşıya kalan ve dağa çıkarak PKK'ya katılmayı düşündüğü belirlenen 16-18 yaşları arasındaki 40 çocuk İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TOBB arasında üçlü protokol ile imzalanan "Umut Yıldızı" projesi kapsamında meslek edindirilmiş.

Çocukları sosyal risklerden korumaya yönelik her türlü proje gerçekten çok kıymetli. Ancak, bu projelerden doğru derslerin çıkarılabilmesi için de bilgi paylaşımına ihtiyaç yok mu? Örneğin, bu projenin en önemli iddiası dağa çıkmaya niyet eden çocukları yolundan çevirmiş olmak. Öyleyse acaba nasıl belirlendi bu niyet? 16-18 yaş grubundaki çocukların beceri kursuna gönderilmesi meslek edinmeleri için yeterli oluyor mu? Bu yaş grubu çocuklar için Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin önerisi mesleki eğitimdir. Meslek edindirici beceri kursları mesleki eğitim midir?