Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


10 Ağustos 2012

Sabancı Vakfı'ndan Karabiga Kadın Ve Çocuk Merkezine Destek

Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Karabiga Beldesi'nde oluşturulacak Kadın ve Çocuk Merkezi'ne Sabancı Vakfı'nın destek vereceği bildirildi.
 
 
 
 
Belediye Başkanı'nın projenin kapsamı hakkına verdiği bilgiye göre; Karabiga'da yaşayan kadınların ekonomik ve toplumsal katılımlarının artırılmasının hedeflendiği proje ile kadınlar, kadın hakları, çocuk bakımı ve eğitimi, liderlik gibi konularda eğitilecek ve ekonomik hayata hazırlanacakmış. Çocuklar için ise oyuncak kütüphanesi, okul sonrası etüt imkanları ve oyun odası yapılacakmış.
 
Karabiga Belediyesi'nin bu çalışması Belediye Kanunu'na göre bütün belediyelerin sosyal hizmet alanında üstlenmesi gereken sorumluluğa güzel bir örnek. Karabiga'nın yapmış olduğu bu çalışmanın bütün diğer belediyeler tarafından yapılmasının önündeki engel nedir?
 
Yerel yönetimlerin bu çalışmaları kendi kaynakları ile yapmasının önündeki engellerin ne olduğunu merak etmeden ve sorgulamadan, daha demokratik bir toplum olmaya imkan var mı? Yerel yönetimlerin stratejik plan yaparken, bütçe hazırlarken veya faaliyete karar verirken öncelikleri nasıl belirlediğini sorgulamak hemşehrilik hakkı kapsamında değil mi? Örneğin, belediyeler neden bu tür merkezler yapmazlar da, çocukları kampa götürürler?