Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


2 Ağustos 2012

Çocuk anne!

İzmir'in Menemen İlçesi’nde, 39 haftalık hamile olduğu ortaya çıkan 13 yaşındaki G.O., sezaryenle, 3 kilo 270 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi. Çocuk yaşta anne olan G.O.’nun sağlık durumunun iyi, bebek ise yoğun bakım ünitesinde tutuluyor.
İddiaya göre, 13 yaşındaki kız çocuğu ile okul arkadaşı 16 yaşındaki erkek çocuğu birlikte kaçınca, evlerinin önünde yapılan düğünle aileleri tarafından resmi nikahsız olarak evlendirilmiş. Kız çocuğu 1 yıl sonra hamile kalmış ve bir bebek dünyaya getirmiş. Gözaltına alınan anneler, durumdan şikayetçi olmadıklarını söylemişler.

Bu hikayenin sonu aslında bu ülkedeki erken evlilikler konusundaki sorunu özetlemiyor mu? Anneler kendilerini şikayetçi konumunda görüyorlar. Tuhaf değil mi? Onların sorumluluğu çocuklarını korumak, ama onlar erken evliliği bir tehlike olarak görmüyorlar. Bu ülkede erken evlilik çocukların gelişimini tehdit eden en büyük risklerden biri olduğuna göre, bu annelerin bakış açılarını değiştirecek bir şeyler yapılması gerekmiyor mu?