Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


27 Temmuz 2012

5 yaşındaki çocuk demir kapıya sıkıştı.

Manisa Turgutlu’da okul bahçesinde oyun oynayan 5 yaşındaki Muhamed Aykaç demir kapının parmaklıklarına sıkıştı. Küçük çocuk parmaklıklar kesilerek kurtarıldı.
5 yaşındaki bir çocuk gittiği anaokulunun bahçesinde bahçe kapısı ile oyun oynuyor ve bir süre sonra da bahçe kapısının demir parmaklıklarına sıkışıyor. Çocuğun ağlamasını gören çevredekilerin, durumu sağlık ve AKS 110 ekiplerine bildirmesi üzerine demir parmaklıklar kesilerek kurtarılıyor ve hastaneye kaldırılıyor.

Bunlar sıradan çocukluk dönemi kazaları mı? Çocukların onlara hizmet veren kurumlarda kaza sonucu yaralanmaları veya hayatlarını kaybetmeleri, akıl ve bilime değer verilen bir toplumsal düzende kabul edilemez bir ihmal değil midir?

Hayatını anaokulunda lavabonun düşmesi sonucu kaybeden Efe'nin babası bu ihmallere dikkat çekmek için uğraşıyor. Bu uğraşa rağmen çocukların bulundukları kurumlarda güvenli yaşam için düzenli güncellenen bir standartlar bütünü oluşturmazsak ve buna uygunluğun denetlenmesini sağlamazsak, sorumluluğu kadere yükleyip yaşamaya devam edebilecek miyiz?