Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


25 Temmuz 2012

Çocuk Gelin Yargıda

Ağrı'da yaşanan insanlık dışı olay görenleri şaşkına çevirdi ve pes dedirtti...
Ağrı'nın Hamur İlçesi'nde 8 yıl önce evlendiği kocası ve kocasının ailesi tarafından dövülerek akıl sağlığını kaybeden ve bir tuvalete bağlanmış ve açlıktan ölmek üzereyken bulunan Melek Karaaslan'ın ailesi şikayetçi olarak, sorumluların yargılanmasını istemiş.

Ağrı'da bir kız çocuğu 8 yıl önce 16 yaşında iken evlendirilmiş. Çeşitli defalar kocasından şiddet gördüğü için ailesine sığınmış, fakat kocasının tehditlerinden korkarak evine geri dönmüş. Son olarak birkaç gün önce evinin tuvaletinde bir tahtanın üzerinde akıl ve beden sağlığını yitirmiş biçimde bulunarak hastaneye kaldırılmış. Ailesi sorumlular hakkında dava açılmasını istemiş.

Bu dava Türkiye'de çocuk koruma sistemi bakımından çok önemli bir sınav. Bu davanın önemli bir sorusu var: SORUMLULAR KİM?

Çocuk ve kadın hakları alanında çalışan bütün kuruluşların elbirliği ile izlemesi gereken bu davada merakımız şu:

Acaba gerçekten sorumluları tespit edebilecek miyiz? Cezalandırmak için olmasa bile, tekrarları önleyecek bir mekanizma kurabilmek, bu mekanizmanın yokluğu sebebiyle zarar görmüş tüm çocuklardan "özür dileyebilmek" için bunu yapmak zorunda değil miyiz?