Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


24 Temmuz 2012

Çocuk kuryelere esrar baskını...

Diyarbakır’dan şehirlerarası otobüsle İzmir’e gelip, ellerindeki 15 kilogram esrarı satmak istedikleri ileri sürülen yaşları 18’den küçük B.A. ve C.T., polisin takibi sonucu yakalandı. 
İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları istihbarat çalışması sonucunda, şehirlerarası otobüsle Diyarbakır'dan kente uyuşturucu madde getirileceği bilgisini edinmiş. Otobüs terminalinde önlem alan ekipler, yolcu otobüsünden inen, yaşları 18'den küçük B.A. ve C.T.'yi yakalamış. Gözaltına alınan "şüphelilerin" yanlarındaki bavulda 15 kilogram esrar ele geçirilmiş. İfadelerinde suçlamaları kabul etmeyen ve Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen çocukların, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirilmiş.

Çocuklar suçlamayı kabul etmemişler, ancak varsayalım ki doğru bu suçlama. Bir çocuk esrarı nasıl bulur ve satar? Bu eylem doğası itibariyle çocukların suçta kullanılmasının ve bu kullanma işinin de çeşitli istismarlar ile birlikte gerçekleşmesinin örneği değil midir?

Öyleyse burada esas mesele 15 kg. esrar mıdır, 15 yaşındaki çocuk mu?

Yani çocukları suçta, hele ki uyuşturucu suçunda kullanan bir çetenin ele geçirilmesi, uyuşturucu ticareti yapan iki çocuğun yakalanmasından daha önemli değil midir? Öyleyse bu haber neden bu aşamada yayınlandı?

İki önemli soru daha var: (1) Eğer gerçekten çocukların çantasından esrar çıktı ise, çocuklara o esrarı sattıran kişiler bulunacak mı ve bizim bundan haberimiz olacak mı? Örneğin bu haberde çocuklardan “şüpheliler” diye bahseden gazeteci işin bu kısmını merak edip, takip edecek mi? (2) Yakalanan çocuklara ne olacak? Onların bu suçta kullanılmış olmalarını bir çok istismara da maruz kalmış olabilecekleri şüphesini oluşturmak için yeterli karine olarak görüp, terapileri ve korunmaları için çalışan birileri olacak mı? Böyle programlar var mı?