Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


22 Temmuz 2012

45 derece sıcakta çalışıp günlük 25 TL alıyorlar...

Başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesinde tarımda çalışacak mevsimlik geçici işçiler bu yıl günlük ücret olarak 25 TL alacak.Başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu Anadolu bölgesinde tarımda çalışacak mevsimlik geçici işçilerin bu yıl günlük ücretleri 25 TL olarak belirlenmiş. 45 dereceye varan kavurucu sıcaklarda, 12 saati aşkın süreyle çok ağır şartlarda yapılan bir işten bahsediyoruz. Bu işe ihtiyacı olan insanların çocuklarına ücretsiz baktırma olanakları da yok, güvenli bir biçimde çalışacakları yere gitme olanakları veya sıhhatli bir ortamda kalma olanakları da yok. Bir sürü sorun, zorluk ve riskle mücadele ederek kazandıkları 25 TL de günlük değil, yıllık ihtiyaçlarını karşılama üzere tasarruf edilmek zorunda.

Dün Kırıkkale'nin Karakeçili İlçesi'nde mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 19 yaşındaki Mehmet Kılıç, eşi 18 yaşındaki Fatma Kılıç ile çocukların 1 yaşındaki Melike ile 3 yaşındaki İbrahim Halil Kılış, 4 yaşındaki Fatma Nur Kılıç ve aynı yaştaki Musa Diler öldü. 

Bir yanda mevsimlik tarım işçiliği, diğer tarafta erken evlilik; sosyal devlet ve onun bir önemli bir parçası olan çocuğun korunmasından sorumlu devletin eksikliğinin yarattığı sorunlar değil mi? Öyleyse bu haberleri bazı insanların talihsizliği olarak görüp geçebilir miyiz?