Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


19 Temmuz 2012

‘Çocuk gelin’e 47 bıçaklı son!

19 yaşındaki Mahmure, Zülfikar için 5 yıl önce evden kaçtı. Ama 15 yaşında anne olan genç kız evde sürekli şiddet görmeye başladı. İddialara göre genç kadın önceki gün polisi aradı ve eşinin evden götürülmesini istedi. Ancak bu gerçekleşmedi... Zülfikar Mahmure'yi katletti.
19 yaşındaki bir kadın çocuklarının gözü önünde, eşi tarafından 47 bıçak darbesi ile öldürülüyor. Mahmure 14 yaşında "evlenmiş" ve 2 çocuğu varmış. Mahalleli daha önce aile içi şiddet sebebiyle durumu birçok kez polise bildirmiş, polis ise resmi bir başvuru kaydı yok diyormuş. İddialara göre genç kadın, cinayet günü akşam saatlerinde hem hastaneye hem de karakola telefon ederek eşinin iyi durumda olmadığını, evden götürülmesini istemiş. Ambulans gelmiş, ama polis gelmediği için ambulanstaki yetkililer de yardım edememişler.

Bu öykü üzerine sorulabilecek soru var mı? Bu olaydan kendini sorumlu hisseden bir kurum yok ise; gazeteciler bu olay üzerine gidecekleri ve neden, nasıl diyecekleri bir kurum olduğunu düşünmüyorlarsa, daha ötesini sorgulamanın bir anlamı var mı?