Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


14 Temmuz 2012

Bir yılda tam 20 bin ‘çocuk gelin’ davası!

Yapılan tüm bilinçlendirme kampanyalarına rağmen, Türkiye’de sadece 2011 yılında 20 bin aile, 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için mahkemelerde dava açtı. Kısacası ‘çocuk gelinleri kurtaracak’ son savunma hattı, koridorlarına bu konuda afişler asılan adliyelerdeki hakimler.
Kasım 2001’de çıkarılan yeni Medeni Kanun ile evlenme yaşı kadın ve erkek için eşitlenerek, “17 yaşını doldurma” şartı getirildi. Hakim kararıyla evlilik için de “16 yaşını doldurma şartı” aranması hükme bağlandı.


Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre 2011’de, yaşı küçük olduğu için resmi nikah kıyamayan çocuklarını evlendirmek isteyen 18 bin 434 aile, “evlenmeye izin” davası açmış. Bazı hakimler, “evlenmesinde sakınca yoktur” yönündeki doktor raporuna rağmen, “evliliğin anlam ve önemini kavrayacak psikolojik ve fiziksel durumda olmadığı” gerekçesiyle çocuk gelinlere izin vermemiş.

Acaba kaç tane hakim evlenme izni verdi? Bir çocuğun “evlenmesinde sakınca yoktur” diyen doktorlar, neye göre bu kararı verdi? Evlenme izni için başvuran ailelerden, bu izni alamayanlar ne yaptı; çocuklarını evlendirmekten vaz mı geçtiler, yoksa resmi nikah olmaksızın mı evlendirdiler?

Çocuk gelinlere izin verilmeyeceğini söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bu 18 bin 434 aileye yönelik bir çalışması var mı? Görülüyor ki, Kanun böyle kaldığı sürece Bakan izin vermese bile bazı doktorlar ve hakimler izin vermeyi sürdürecekler; öyleyse, bu kanunu değiştirmeye yönelik bir çalışma yapan var mı? Bu kanunu değiştirmeye çalışmadan, bu onayı veren doktor ve hakimlere yönelik bir çalışma yapmadan çocukların evlendirilmesine izin vermeme iradesi hayata geçirilebilir mi?