Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


13 Temmuz 2012

PKK'nın çocukları savaştırması "insanlık suçu" kapsamında...

Kongolu asker Lubanga'nın 'çocuk asker' kullanmaktan 14 yıl hapse mahkum olması gözleri terör örgütü PKK'ya çevirdi.
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Kongolu askeri lider Thomas Lubanga'yı "çocuk asker" kullanmaktan 14 yıl hapse mahkum etmesi üzerine PKK'nın çocukları dağa çıkarması ve şehirlerdeki şiddet eylemlerinde istismar etmesinin de bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği ileri sürülüyor.

1990'lı yıllarda binlerle ifade edilen dağdaki çocuk sayısının 2000'li yılların başında gerilemişken son yıllarda yeniden artışa geçtiği ileri sürülüyor. Daha önce ileri sürülen benzer iddialar için Murat Karayılan, çocukların silah altına alınmadıklarını, ancak 16-17 yaşındaki çocukların ideolojik ve siyasi çalışmalara katılmak üzere kadrolarına alındığını bildiren bir açıklama ile aslında çocukların varlığını kabul etmişti.

Silahlı çatışmayı yöntem olarak kullanan bir örgütün kadrosuna çocuk dahil edilmesinin insan ve çocuk haklarına uygun bir açıklaması olabilir mi? Ancak eğer Devlet PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul ediyorsa, bu örgütün çocuk haklarına uygun davranmasını beklemekten ibaret bir strateji izleyebilir mi? Türkiye'nin taraf olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye ek Çocukların Silahlı Çatışmalara Dahil Olması Konusundaki Protokole göre, bunu önlemeye yönelik çocuk haklarına saygılı bir mücadele stratejisi olması gerekmiyor mu?

Bu arada, çocuk hakları savunucularının da her iki tarafa da aynı hedefe yönelik bir çağrı yapması gerekmez mi? Devlet önlemeli, örgütler ise çocuklara dokunmamalıdır.