Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


12 Temmuz 2012

Normal doğum anormal ölüm!

Hastanede, doktorların normal doğum için saatlerce karnına bastırdığı Arife Kaplan, uzun bir süre sonra sezaryene alındı. Ancak karnına fazla bastırıldığı için, rahmi yırtarak karın içine çıkan bebek yaşamını yitirdi. Hastane doktorları, Arife Kaplan'ın ağabeyi Ali Saçlı'ya "Kurtulduğuna dua edin, Berat Kandili hatırına dua edin" dediler.
Bir anne adayı, doktorunun “normal doğum yapacaksın ve bebeğini sağlıklı olarak kucağına alacaksın” sözleri üzerine, 2 Temmuz’da Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitmiş. Annenin normal doğum yapması için doktorların karnına çok bastırması ve geciken sezeryan müdahalesi nedeniyle annenin böbreklerinin zarar gördüğü ve rahminin yırtıldığı,bebeğin ise %80 sakat kalma riski ile dünyaya geldiği ve sonra da yaşatılamadığı iddia ediliyor.

Bir gün önce yayınlanan bir başka haber ile de bir bebeğin daha geciken sezeryan müdahalesi yüzünden hayatını kaybettiğini öğrenmiştik.

Türkiye’de anne ölüm oranı yüz bin canlı doğumda 19.4. Yenidoğan ölüm hızı ise binde 8’e gerilemiş durumda, ama hala binde 4 olan avrupa ortalamasının üstünde. Bir yandan, doğumda anne ve bebek sağlığını koruma konusunda önemli çalışmalar sürdürülür, bir yandan en az 3 çocuk politikası izlenirken, hala hatalı uygulama şüphesi olan olaylar yaşanması büyük bir çelişki değil mi? Bütün anne adayları ve bebekler için kaygı duyulmasına neden olan bu yaşananlar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmez mi?