Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


9 Temmuz 2012

14 bin kimsesiz çocuk evde yaşayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet koruması altına alınan çocukların yetiştirme yurtları yerine site içi apartman dairelerinde yer alacak "Çocuk Evleri"ne yerleştirilmesine karar verdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, lağvedilen Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nün başlattığı, kuruluş bakımı yerine ev tipi bakım uygulamasını sahiplenmiş ve yaygınlaştırmaya çalışıyor. Devlet koruması altına alınan 14 bin çocuğun "ev" ortamına geçirilmesi hedefleniyormuş. Çocuk hakları açısından çok önemli olan bu uygulamaya ilişkin haberin kaleme alınış biçimi ise şu soruları sorduruyor:
  • Apartman dairelerinden oluşan Çocuk Evleri, uzun yıllardır gündemde olan bir uygulama iken neden yeni başlamış bir uygulama gibi haber yapılıyor?  
  • 14 bin çocuğun bu bakım modeline geçişi için öngörülen zamanlamanın ne olduğunu sormak bu haberi yapanın sorumluluğu değil mi? 
  • Ev tipi bakımda bakım elemanı görevini görecek kişilerin uzmanlaşması nasıl sağlanacak, ev içi yaşam nasıl desteklenecek, burada ihmal veya istismarı önlemek için alınan tedbirler nelerdir, gibi soruların sorulması gerekmez mi? 
  • Engelliler neden koruyucu aileye verilemiyor diye merak edilmez mi?  
  • Yoksa yeni modelin çocuklar bakımından güvenilirliğini dert eden bir toplum olmadığı sürece gazeteci de bütün bunları kendine dert etmez mi? 
  • Bir gazetecinin suça yönelmiş veya istismara uğrayan çocukları “sağlıksız çocuk” olarak gören, gösteren bir bakış açısını bu kadar rahat sergileyebilmesi böyle bir toplumun mensubu olmaktan mı kaynaklanıyor?