Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


28 Haziran 2012

Babası 13 yaşındaki kızını işkenceyle öldürdü!

Gaziantep’te doğduktan sonra annesi ve babası ayrılınca halası ve eniştesinin nüfusuna kaydedilip büyütülen 13 yaşındaki Zekiye D. iddiaya göre yanında yaşadığı öz babası Şeref E. tarafından dövülüp kül tablasıyla başına vurularak işkence edildi. Kaçan babanın arkadaşları tarafından 'boş arazide bulduk' denilerek hastaneye götürülen küçük kız ölürken, olayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.
Doğduktan sonra babası cezaevine girince, annesi tarafından terk edilen ve halası tarafından kendi nüfuslarına geçirilip büyütülen 13 yaşındaki bir kız çocuğunun, cezaevinden çıktıktan sonra başka bir kadınla yaşamaya başlayan öz babası tarafından işkence düzeyindeki fiziksel istismar sonucunda öldürüldüğü bildiriliyor.

Bu olay hem yapılış biçimi hem de sonucu bakımından çok ağır olduğu için haber konusu olmuş; belki yakın zamanda şüpheli baba da yakalanır ve fail o ise cezalandırılır. Ya sonra? Hergün fiziksel veya duygusal şiddete maruz kalan yüzlerce çocuk için durumu değiştirecek bir şey yapılacak mı? Onların başına bu kadar vahimi gelmeden önce hatta hiç şiddete maruz kalmadan önce fark etmeyi sağlayacak bir sistem kurulacak mı? Çocuklarımıza bir şeyi bağırarak söylerken, bunun onlara çok büyük bir zarar verdiğini ve buna hakkımız olmadığını hatırlamamızı sağlayacak bir değişiklik olacak mı hayatımızda?