Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


26 Haziran 2012

Hayde çocuklar çalışmaya!

Okulların uzun bir tatil dönemine girmesi ile birlikte tatile çıkamayan çocuklar aile bütçelerine katkı sağlamak için gece gündüz çalışıyorlar.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz tatilinin başlamasıyla birlikte aile bütçelerine katkı sağlamak için bazı çocuklar çalışmak zorunda kalıyorlar. 13 yaşında olan ve çalışmak zorunda olan bir çocuk bu durumu şöyle anlatıyor: “Ailemin ekonomik durumu iyi değil. Babam inşaat işçisi, başka bir yerden herhangi bir gelirimiz yok. Ayrıca önümüzdeki yıl okuyabilmem için şimdiden para biriktirmem gerekiyor. Bu yüzden ben de çalışmak zorundayım".

Yaz tatili bazı çocuklar için çalışmak demekse, bir kurum için de çocuğun çalışmasını engelleyici hizmetlerin üretilmesi ve sunulması demek olmalı değil mi? Bir çocuğun eğitiminin bir parçası olarak kendi harcamaları ile ilgili sorumluluk üstlenmesi ile, aile geçimini sağlama sorumluluğunun altına girmesi arasındaki devasa farkı görebiliyor ve ona müdahale edebiliyor muyuz? Bu ayrımı ve müdahaleyi yapmadan çocuk sayısını arttıran politikalar izlenmesi, çocukları her tür riske karşı korumasız bir hayata davet etmek değil midir?