Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


24 Haziran 2012

Bursa'da Sokakta Çalışan Çocuklar İçin Spor Projesi

Bursa'da sokaklarda yaşayan ve çalışan 614 çocuğun sporla suçtan uzaklaştırılıp, topluma faydalı bireyler olmaları için 'Geleceğine Sporla Hayat Ver' projesi başlatıldı.
Bursa'da sokaklarda yaşayan ve çalışan çocuklara yönelik 'Geleceğine Sporla Hayat Ver' Projesi başlatılmış. Sokakta çalışan 614 çocuğun da katıldığı Hilton Oteli'nde yapılan toplantıda konuşan İl Emniyet Müdürü Osman Kahya, projeyle çocukların sosyalleşmelerini sağlayarak suça itilmelerini engelleyeceklerini, gelecek birkaç yıl içinde Bursa'da sokakta çalışan veya yaşayan çocuk kalmayacağını belirtmiş. Her 30 çocuktan sorumlu 1 polis memuru vasıtasıyla her sabah çocukların evlerinden servisle alınacağı, yaz boyunca sportif aktivitelere katılacakları, kışın ise okula devamlarının sağlanacağı bildirilmiş.

Çocukların sokakta çalıştırılmaları büyük bir risk ve hak ihlali. Bu soruna müdahale etmeyi hedefleyen her proje de çok değerli. Ancak, uygulama sonuçlarını izlemek de bir o kadar önemli. Çocukların sokakta çalışmalarının engellenmesine yönelik sonuç kim tarafından nasıl izlenecek?

Örneğin, aile ile çalışmadan sadece çocukların sportif faaliyetlere katılmaları ile sorun nasıl çözülecek? Aile ile çalışılacak ise bunu kolluk nasıl gerçekleştirecek? Kolluğun bu yönde bir uzmanlığı var mı? Bu bir önleyici çalışma ama önleyici kolluk faaliyeti mi? Kolluğun önleyici kolluk faaliyetleri dışında faaliyetlere bu kadar ilgi göstermesinin nedeni bu alanda bir boşluk görmesi olabilir mi?