Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


22 Haziran 2012

12 yaşında mayın kurbanı!

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde meydana gelen mayın patlamasında 1 çocuk yaşamını yitirdi, 1 çocuk da yaralandı.Hakkari Çukurca ilçe merkezinde yaşayan Şaban Arslan (12) ve Hemgin Altay (13), Irak sınırındaki Yeni Mahalle 49 nolu sınır taşı yakınlarında hayvanlarını otlattığı esnada mayına basmış. Meydana gelen patlamada yaralanan çocuklar ambulansla Çukurca Aile Sağlığı merkezine kaldırılmış. Şaban hayatını kaybetmiş, sağlık durumu ciddiyetini koruyan Hemgin ise Hakkari'ye sevk edilmiş.

Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretilmesinin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Ottawa Sözleşmesi 1 Mart 1999'da yürürlüğe girdi.

Türkiye'de 1950-1955 ve 1984-1994 yılları arasında toprağa 1 milyon mayın döşendiği, depolarda ise imha edilmesi gereken 3 milyon mayın bulunduğu ileri sürülüyor. Mayınlar ve patlayıcı silahlar, nesillerdir çocukların hayatlarına veya sağlıklarına mal oluyor.

Türkiye'nin de 2003 yılında taraf olduğu Ottawa Sözleşmesi'ne göre, 1 Mart 2008 tarihine kadar stoklardaki mayınların imha edilmesi gerekiyordu. 1 Mart 2014 tarihine kadar ise toprağa döşeli mayınların temizlenmesi gerekiyor.

Ancak Suriye'de yaşanan olaylar gerekçe gösterilerek, Suriye'den yaşanacak olası göç dalgasını engellemek amacıyla mayınlı arazilerin temizlenmesi yükümlülüğünü 2020'ye erteleyen bir yasa değişikliği yapıldı.

2020'ye kadar çocuklarımızı ölüm ve sakat kalma riskine terk etmeye devam mı edeceğiz? Bu kabul edilebilir mi?