Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


18 Haziran 2012

Sayın Bakan bu dilekçeleri görmediniz mi?

Şanlıurfa Cezaevi'nde 13 mahkumun feci ölümü acı bir gerçeği ortaya çıkardı. Mahkumlar ve avukatları 2 yıldır bu sorunu anlatmaya çalışmış.
Şanlıurfa Cezaevi'nde çıkan bir isyanda aynı koğuşta kalan 18 tutuklu ve hükümlüden 13’ü yanarak hayatını kaybetti. 5 kişi ise yaralandı. Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun 275 kişilik olduğu, buna karşın 1057 kişi tutulduğu bildirildi.

Devletin yasaları ihlal eden bireylere, yasalara uymanın önemini göstermek ve onu yasalara uymaya zorlamak için kurduğu kurumda, yaşam koşullarının nefes almaya veya uyumaya, yani temel gereksinimleri karşılamaya bile elverişli olmadığı uzun zamandır ileri sürülmekteymiş.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Cezaevi Alt Komisyonu önümüzdeki günlerde Şanlıurfa Cezaevi'nde inceleme yapmayı planlıyormuş.

Daha ne kadar ceza infaz kurumu bu koşullarda çalışıyor. Yetişkinlerin bile tahammül etmekte zorluk çektiği bu kurumlarda kalan çocukların güvenlikleri nasıl sağlanıyor, ihtiyaçları nasıl karşılanıyor?

Bu koşullar bir insan hakkı ihlali, dolayısıyla da bir hukuki yardım konusu değil mi? Bu koşullarda yaşayan çocukların, gençlerin, aslında herkesin bir avukatı yok mu?