Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


16 Haziran 2012

15 yaşındaki öğrencisiyle yatakta basıldı.

Adana’da Sosyal Bilgiler dersi öğretmeni 35 yaşındaki U.K., görev yaptığı ilköğretim okulundaki 14 ve 15 yaşındaki iki öğrencisiyle cinsel ilişkiye girdiği iddiasıyla tutuklandı.
Adana’da bir ilköğretim okulunda görevli öğretmenin öğrencilerine cinsel istismarda bulunduğu ihbarını alan ahlak bürosu ekipleri, teknik ve fiziki takip başlatmış. Eşi de kendisi gibi öğretmen olan 1 çocuk babası öğretmenin evinde arama yapmak üzere mahkemeden arama kararı alan polis, evin kapısını kırarak içeri girmiş ve öğretmeni yakalamış. Gözaltına alınan öğretmen, emniyet müdürlüğündeki sorgusunda susma hakkını kullanarak "şefkate muhtaçlardı ben de ilgilendim" demekle yetinmiş. İstismar mağduru iki kız çocuğu da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nce koruma altına alınarak  yurda yerleştirilmiş.
Kız çocuklarının anlattığı öykü, çocukların cinsel istismara maruz kalmalarına neden olan en önemli faktörlerden birini ortaya koyuyor: İlgisizlik. Yakın çevresinden ilgi, sevgi göremeyen çocuklar, onları istismar etmeye eğilimli yetişkinlerin hedefi haline geliyor. 
Pekiyi bu durumda sadece faili yakalamak ve cezalandırmak yeterli mi? Çocuğun bu ihtiyacını istismarcıdan önce fark edebilecek bir sistem kurmadan çocuk istismarı ile mücadele etmek mümkün mü?
Öğretmenlerden kaynaklanan istismar vakalarının sıklığı dikkate alındığında, bunu bireysel sapkınlık ile açıklamaya imkan kalmıyor. Bu durumda, hem Milli Eğitim Bakanlığı’nın hem de öğretmen sendikalarının konuyu acilen gündemlerine almaları gerekmiyor mu?