Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


13 Haziran 2012

Çocuklardan "Çocuk İşçiliğine Hayır" Sergisi

Aydınlı çocukların Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında düzenliği “Çocuk İşçiliğine Hayır” sloganlı sergi ve kermesi ilgi gördü.
 
 
 
Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aydın Çocuk ve Gençlik Merkezi'nde barınan çocukların el becerilerinden oluşan eserler "Çocuk İşçiliğine Hayır" sloganı ile sergilenmiş. Sergi kapsamındaki etkinliklerde sokakta çalıştırılan ve yaşayan çocukları korumak amacıyla kurulan "ALO 183" hattının öneminin anlatıldığı broşürler dağıtılmış.
 
Çocuğun çalıştırılması, çocuğun okuldan uzaklaşmasına ve gelişiminin zarar görmesine neden oluyor. Aynı zamanda çalışma ortamı pek çok istismar tehlikesini de barındırıyor. Bu nedenle çocukların kötü koşullarda gelişimlerine zarar verecek iş kollarında veya gelişimlerine zarar verecek biçimlerde çalıştırılmasının önlenmesi gerekiyor.
 
Çocuk işçiliği yoksulluk, ucuz emek ihtiyacı, kalitesiz eğitim veya yetersiz eğitim olanakları gibi sorunların sonucu olduğuna göre, çocuk işçiliğini önlemek için, çocuğunu çalıştırana "çalıştırma" demek yeterli bir mücadele biçimi olamaz. 
 
Öyleyse mücadele stratejimizin yeterliliğinden emin olmak için, çocuğun çalıştırılmaya yönlendirilmesini engellemek üzere ailenin sosyo-ekonomik ihtiyaçlarını karşılamaya, çocuğu okulda tutmaya yönelik ne tür politikalarımız olduğuna bakmaya ve yasalara aykırı çalışmayı denetlemeye yönelik hizmetlerimizi gözden geçirmeye ihtiyaç yok mu?
 
Örneğin, 13 yaşında orta öğrenimini tamamlamış ve akademik eğitime devam etmeyen çocuğun 15 yaşından önce çalışma yaşamına yönlendirilmesini engellemek için alınan herhangi bir tedbir var mı?