Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


12 Haziran 2012

Çocukları köpekle korkutup, buzdolabına kapatmış!

Adana'da yaşları 8 ve 11 olan iki çocuğun bir işletmeci tarafından kaçırılıp derin dondurucuya atılarak işkence edildiği iddia edildi. Kaçırılan M.Ç. (8) ve F.A. (11) ile birlikte Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'ne gelen İbrahim Ç. (35) ve Mehmet A. (42), çocuklarını kaçırdığını iddia ettikleri şahıstan şikayetçi oldu.
Adana'da yoğurt üretimi yapan bir işletmecinin bir arkadaşı ile birlikte biri 8, diğeri 11 yaşında olan ve pet şişe toplayan iki çocuğu kaçırıp önce su kanalında ıslattığı, sonra da köpekler ile korkutup derin dondurucuya kapatarak işkence ettiği iddia ediliyor. Çocukların ve babalarının bu işkenceyi yapan kişilerden şikayetçi olduğu ve bu kişilerin arandığı bildiriliyor.

Bu olay sonrasında yapılacak işlemler çocuk koruma sisteminin Türkiye'deki işleyişini anlamamıza yardımcı olacak. O nedenle şu soruların yanıtlarını birlikte sormamız gerekir:  

1. Sadece işkence yaptığı ve çocukları alıkoyduğu iddia edilen şahıslarla ilgili adli soruşturma mı yürütülecek?

2. Pet şişe topladığını söyleyen biri 8, diğer 11 yaşındaki çocukların korunma ihtiyacı ve bu çocukların ailelerinin destek ihtiyacı araştırılacak mı?

3. Şüphelilerin çocuğa karşı uyguladıkları iddia edilen şiddet eyleminin büyüklüğü dikkate alınarak, şüphelilerin çocuklarının olup olmadığı, var ise risk altında olup olmadıkları araştırılacak mı?