Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


8 Haziran 2012

Kaldırımda doğum yapan kız ile ailesi bulundu.

İstanbul Bağcılar'da kaldırımda yürürken doğum yaptıktan sonra bebeği bırakıp giden kız ile anne ve babası bulundu.
Bağcılar'da kaldırım üzerinde doğum yaptıktan sonra bebeği bırakıp kaçan 16 yaşındaki N.A. ile annesi F.A. ve babası Ö.Z.  gözaltına alınmış. N.A. ile anne ve babası emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmiş ve aile serbest bırakılmış. Sağlıklı olduğu belirlenen kız bebek ise hastaneden taburcu edildikten sonra çocuk esirgeme kurumuna teslim edilecekmiş.

Emniyette yapılan sorgulamada N.A. 1,5 yıldır arkadaşlık ettiği M.A. ile 2011 yılının Ağustos ayında ilişkiye girdiğini söylemiş. M.A.'nın aranması sürüyormuş. N.A.'nın ifadesinde iki erkeğin daha ismini verdiği ileri sürülmüş ve bu kişilerden birinin hapiste, diğerinin ise askerde olduğu belirtilmiş.

Annesi ve babası tarafından istenmeyen ve daha doğduğu anda kaldırım üzerine terk edilen bu bebek için Devlet bakımı ne anlam ifade ediyor acaba? Annesi ve babası olan çocuklar ile arasında hiçbir fark olmadan yaşaması sağlanabilecek mi? Bütün fiziksel ihtiyaçları karşılansa bile, özellikle ailenin kutsandığı bir ortamda duygusal ve sosyal gelişimi açısından bu mümkün olacak mı?

Öyleyse bir yandan ailenin kutsanması, öte yandan istenmeyen gebelikten doğan çocuğa Devlet bakar denmesi, çocuğun psiko-sosyal gelişimi için ihtiyaç duyacağı sosyal çevre ihtiyacını görmezden gelmek değil midir?