Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


1 Haziran 2012

'Hükümet kadro verirse...'

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Hükümetimizin kadro vermesi halinde Ağustos ayında ciddi manada bir öğretmen ataması yapacağız'' dedi.
 
 
 
 
Milli Eğitim Bakanı katıldığı bir açılış töreninde 4+4+4 kanununa ilişkin "öğretmen, derslik yetmeyecek, programlar ağır" türünden eleştirilere yanıt olmak üzere; "Onların hepsi bizim sorunumuz, hükümetin sorunudur... Hükümetimizin kadro vermesi halinde Ağustos ayında da yine ciddi manada bir öğretmen ataması yapacağız." ve "Bu tereddüt bizim vatandaşımızın aklında yok. Çocuğunu gönderecek onu ben biliyorum." demiş.
 
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan rapora göre, Türkiye'de 15-19 yaş grubundaki gençlerin %43.7'si eğitimden dışlanmış durumda iken eğitimde kalite sorunu sadece hükümetin sorunu olabilir mi?
 
Bakanın güvendiği, bu soruları sormadan çocuğunu okula gönderecek veli, istenilen ebeveynlik biçimi olabilir mi?
 
Ebeveynler böyle davranacak olursa ÇHS 3/2 ve18/2 gereğince bunu bir risk işareti olarak kabul edip, anne-baba eğitim programlarını ve danışmanlık hizmetlerini acil planlama gereksinimi hissedecek bir yetkili makam var mı?