Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


28 Mayıs 2012

Bakan'a göre kadın cinayetlerinde artış yok!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bakanlık envanterinde kadın cinayetlerinin son 10 yılda arttığına ilişkin net bir verinin bulunmadığını savundu.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, MHP Hatay milletvekili Şefik Çirkin'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, bakanlık envanterine kadın cinayetlerinin son 10 yılda arttığına ilişkin net bir verinin bulunmadığını ve farkındalığı arttırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirmiş.

Bakan Şahin kadın cinayetlerinin arttığı iddialarına yanıt olarak bunu söylemiş olabilir. Bu açıklama önleyici hizmetler konusunda sahip olunması gereken bakış açısını konuşmak için önemli bir fırsat sunmuyor mu?

Diyelim ki, son 10 yılda hiç kadın cinayeti gerçekleşmedi. Bunun sebebinin farkındalık düzeyinin artması mı, yoksa kadınlar üzerindeki baskının artması mı olduğunu nasıl bileceğiz? Birincil koşul, birinci sebebin geçerliliğini %100 kanıtlama merakının ve özeninin sistemde hakim olması değil mi? Bir başka deyişle %1 bile olsa, kız çocukları üzerinde namus, töre vb. baskıların devam ediyor olma ihtimali var ise sadece farkındalık arttırıcı değil, bu baskıya maruz kalan kadının, çocuğun yardım alabileceği bütün hizmetleri tam zamanlı sunuyor olmamız gerekmiyor mu? Bunu yapmazsak, bir gün kadın cinayeti işlenmeyeceğinden emin olabilir miyiz?