Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


25 Mayıs 2012

Gençlik kampları harem-selamlık oldu!

Gençlik ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yaz aylarında 9 ayrı ilde açılacak kamplarda 6 yıldan beri yapılan karma uygulamadan vazgeçilerek, kız-erkek ayrımı getirildi.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 11 Haziran - 12 Eylül tarihleri arasında 9 ayrı ilde 8'er günlük dönemler halinde 13-15 yaş grupları için "ücretsiz deniz kampları", 16-22 yaş grupları için ise "ücretsiz doğa kampları" adı altında düzenlenecek olan gençlik kamplarının kız ve erkek çocukları için ayrı dönemler biçiminde düzenlenmesine karar verilmiş.

Çocuk koruma yaklaşımı bakımından bu kadar önemli bir kararın konunun uzmanlarınca tartışılması ve gerekçelerinin kamuoyuna açıklanması gerekmez mi?

Neden kız ve erkek çocukları birbirinden ayırma ihtiyacı duyuluyor? Bunun sebebi bazı "istenmeyen" olayları engellemek ise, korumak için yapılan müdahale aşırı değil mi? "İstenmeyen" olaylar üzerine biraz düşünmek gerekmez mi? Çocukların kendi yaşıtları ile karşı cinsi tanımaları engellenirse, çocuklar istismara karşı daha korumasız hale gelmezler mi?

Neden kız ve erkek ergenler arasındaki "yakınlaşma" biz yetişkinleri bu kadar korkutuyor? Bunları ve devamını konuşmazsak, çocukları koruduğunu iddia ettiğimiz kararların arkasında yatan gerçeklerin, çocukların istismarına sebebiyet veren gerçekler olduğu gerçeği ile nasıl yüzleşiriz?