Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


19 Mayıs 2012

İstismarcı, çocuk alanında çalışamayacak!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocuğun korunmasına yönelik mevzuatı baştan aşağı yenilerken, bakanlığın Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yapmayı planladığı değişiklikler netleşti.
Bakanlığın kurulduğu tarihten (06.04.2011) bu yana çocukla ilgili yasal düzenlemelerin değiştiğine dair kaçıncı haber bu? İşte bir örnek: "Çocuk yaştaki birisinin çocuk sahibi olması kabul edilemez, .... TCK'da değişiklik yapılacak."

TCK'nın 103. maddesinde yapılacak değişiklikle 15 yaşını tamamlamış olan çocukların koruyucu aile dahil, aile bireyleri tarafından (ensest) cinsel istismara maruz kalmasının "çocukların cinsel istismarı" suçunu oluşturacağı da bunlardan biri. 2005 yılında TCK düzenlenirken 103. maddenin bu düzenlemesinin yaratacağı soruna dikkat çeken hiçbir görüş dikkate alınmadı. 7 yılda uğranılan zararın hesabını soran veya veren olacak mı? Öyleyse hiç yoksa yöntem konusunda bir ders alınamaz mı?

Teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda, toplumun tüm kesimlerini bu kadar ilgilendiren bir konuda daha şeffaf bir yöntem izlenemez mi? Bakanlık hangi konuda çalıştığını, neyin üzerinde çalıştığını, danışma kurulunu kamuoyuna açıklasa ve böylece ilgili herkesin görüşlerini iletme olanağı olsa daha faydalı olmaz mı?