Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


15 Mayıs 2012

'Metin Amca beni çağırıyor' cinayeti.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, 14 yaşındaki ilköğretim öğrencisi Kader Demiroğlu'nu av tüfeği ile öldürüp kaçtığı iddia edilen 51 yaşındaki Metin A., ilçe merkezinde polis tarafından yakalandı. 'Kıskançlık cinayeti' iddiası var.
Zonguldak'ta 14 yaşındaki bir ilköğretim okulu öğrencisi, 51 yaşındaki bir kişi tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. 51 yaşındaki bir adamın bir kız çocuğuna gösterdiği ilginin biçimi ve sonunda onu öldürmesi, özellikle çocuk istismarı açısından üzerinde ciddiyetle durulması gereken bir konu elbette. Ancak olay sonrasında kaymakam tarafından yapılan açıklama da aynı ilgiyi hak etmiyor mu?

Cinayetle ilgili açıklama yapan Devrek Kaymakamı Hüseyin Öner, "gönül ilişkisi ve kıskançlığa bağlı bir olay gibi görünüyor" demiş ve kız çocuğunun 4 yıl önce de cinsel istismara uğradığını söylemiş. Bu bilgi neden ve nasıl basın ile paylaşılabilir?

Türkiye'de özel hayatı ilgilendiren konulardaki bilgilerin kimin tarafından ve nasıl paylaşılabileceğinin esaslarını ve bu kuralı ihlal edenler hakkında uygulanacak cezaları belirleyen bir mevzuatın olmamasının en çarpıcı örneği olan bu açıklama hakkında acaba ne tür bir işlem yapılacak?

Bunun izlenmesi de, çocuk koruma sisteminde kişisel verilerin kaydı, paylaşılması ve korunması konusunda bir gelişme elde edilmesine önemli bir katkı olmaz mı?