Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


7 Mayıs 2012

Devlet, 8 bin çocuğu eve gönderdi...

'Aileye Dönüş Projesi', yetiştirme yurtlarında kalan çocuk sayısını düşürdü. Devlet, maddi durumunun kötü olması sebebiyle evladına bakamadığı için yuvaya bırakmak zorunda kalan ailelere, çocuk başına 463 TL destek verdi. Aileler de çocuklarına sahip çıktı. 7 yılda 8 bin 314 çocuk evine döndü.
 
 
 
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir süredir, ailenin yoksulluğu sebebiyle kurum bakımında kalan çocuğun, eğitim ve ihtiyaç durumuna göre aileye ortalama aylık 463,47 TL destek vererek ailesi veya yakınlarının yanında kalmasını sağlıyor. 2005 yılı itibarıyla Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) yurtlarında korunma ve bakım altında 20 bin 926 kayıtlı çocuk bulunuyordu. Uygulama kapsamında 7 yılda 8 bin 314 çocuk yuvadan aile yanına döndürüldü. Ülke genelinde halen 33 bin 393 çocuk korunma kararı alınmadan aile veya yakınları yanında destekleniyor. 2012'nin Şubat ayı itibarıyla; ülke genelinde 0-18 yaş aralığındaki 7 bin 686 çocuk, halen çocuk yuvası ve yetiştirme yurdu hizmetinden yararlanıyor.

Geri döndürülen çocuk sayısı 2005 yılı itibariyle kurum bakımında olanların %39.7’si. Ailesi yanında desteklenen çocuk sayısı ve halen kurum bakımında olan çocukların sayısındaki azalış da dikkate alındığında aile yanına döndürme çabalarında oldukça önemli bir başarı elde edildiğini kabul etmek gerekir. Çocuk hakları açısından çok önemli olan bu çabayı kutlamak gerekir elbette, ancak sayısal olarak gerçekleşen bu iyileşmenin, çocukların yaşamındaki karşılığını da dert etmek gerekmiyor mu? Bu çocukların okul başarısı nedir örneğin? Daha da önemlisi ne kadarı okula gönderiliyor? Okula gönderilip, gönderilmediği takip ediliyor mu? Aile içi istismardan korunmaları için kaç uzman ile takip ediliyor ve destekleniyorlar?