Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


6 Mayıs 2012

Okul Müdürü, Cinsel Taciz İddiasıyla Tutuklandı!

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bir lisenin müdürü, kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki lise müdürü, bu yıl eğitim kurumlarında öğrencisine cinsel istismarda bulunmakla itham edilen eğitimcilerden biri. Isparta'daki lise müdür yardımcısı, yine Isparta'daki bir imam hatip lisesi öğretmeni, İstanbul'da bir beden eğitimi öğretmeni, Sakarya'da bir lise öğretmeni... Basında haber olan olaylardan ufak bir derleme yapıldığında bu beşinci olay. Yani aydan bir taneden fazla eğitimciden çocuklara yönelen istismar olayı. Bu durumda bu olaylara münferit vakalar gözüyle bakabilir miyiz?

Bu olayların sıklığı eğitimcilerimizin çocuklara ve öğrencilere bakışı, onlara yönelik ilgisi ve çocuk istismarı konusundaki bilgisi ile ilgili bir sorun olduğunu düşündürmüyor mu?

Bir yandan çocuk istismarı, diğer yandan öğretmen - öğrenci ilişkisine dair etik kurallar konusunda çok büyük bir zafiyet yok mu? Bu zafiyetin giderilmesi eğitimciler ile ilgili bütün örgütlerin (eğitim sendikaları, eğitim fakülteleri, Bakanlık, vb.) sorumluluğu değil mi?

Geri planında büyük bir meslek etiği problemi olan çocuk istismarlarını önlemek için istismar yapanın tutuklanmasını sağlamak dışında yapılması gereken başka şeyler yok mu? İlgili kuruluşları bu alandaki sorumluluklarını yerine getirmeye davet edecek bir sorumlu kurumumuzun olması gerekmez mi? Örneğin eğer bu sorumlu kurum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise, onun bu haberler üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, sendikalar ve üniversiteler ile ilgili bir çalışma yürütmesi gerekmiyor mu?