Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


3 Mayıs 2012

Okul sütü ilk günden hastanelik etti!..

Okul sütü akıl küpü programı için 32 bin 500 okulda 7.2 milyon öğrenciye 200 ml süt dağıtıldı. İlk gün 17 ilde yaklaşık 1500 öğrenci hastanelik oldu. Tarım Bakanlığı inceleme başlattı.
Türkiye genelinde uygulanan "ücretsiz okul sütü" projesinin ilk gününde birçok ilde (Diyarbakır, Sivas, Edirne, Konya, Samsun, Adana, Antalya) zehirlenme nedeniyle 1343 öğrencinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Çocuklara beslenme desteği sağlayacağı düşünülen projenin duyurulmasından hemen sonra uygulama biçimi, zamanı gibi nedenler ile pek çok itiraz dile getirilmişti.

Yanıtlanmayan bu itirazlara rağmen uygulamaya sokulan ve maliyetinin 74.8 milyon TL olduğu açıklanan projenin ilk günü yaşanan zehirlenme olayları sonrasında yetkililerden gelen açıklamalar ise şöyleydi:
Bu olay vesilesi ile öğrendik ki, paket sütün içeriğinden paketlenmesine kadar pek çok özellik insan sağlığını olumsuz etkiliyor.

Şimdi şu soruların cevaplarını aramak gerekiyor:
  1. Çocuk sağlığını ilgilendiren bir alanda yapılan projeye ilişkin basın yolu ile ve Meclis'te yazılı soru önergeleri ile dile getirilen kaygıları dikkate almayan bürokratlar ve siyasiler hakkında ne yapılacak?
  2. Devletin çocuk sağlığını umursamadığını düşündürecek gayri ciddi açıklamalar yapan yetkililer hakkında ne yapılacak?
  3. Doz aşımı, psikolojik vb. açıklamalar yerine bir yetkilinin çıkıp, "bu ihale yapılırken sütün tazeliğini, süt tozundan üretilmemiş olmasını, ambalajdan naylon vb. maddelerin geçmesini engellemek üzere ambalaj kalitesini şartnameye yazdık ve sonra her ilde bu çalışma başlamadan önce okullara gönderilecek sütü denetlemekten sorumlu personelimiz tarafından denetlendi, vb." şeklinde bir açıklama yapmasını beklemek hakkımız değil mi?
  4. Valiler psikolojik demek dışında durumu açıklayacak bir bilgiye sahip değil mi?