Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


1 Mayıs 2012

1 Mayıs İçin Meydanlara!

1 Mayıs kutlamalarının İstanbul'daki adresi Taksim... Taksim meydanındaki Cumhuriyet Anıtı 6 vinçle ve bariyerle çevrildi. 2 bini çevre illerden olmak üzere 20 bin polis görev yapıyor.
Bir şeyi kutlamak ya da protesto etmek için meydanlarda toplanmak, yürümek ve gösteri yapmak herkes için bir hak. Çocuklar için de...

1 Mayıs, yıllardır bu hakkı kullanma mücadelesinin sembolü oldu. O nedenler tam da şimdi çocukların ifade özgürlüklerini kullanma olanakları hakkında düşünmemiz gerekmiyor mu?

Çocukların gösterilere katılmaları konusunu sadece "taş atma" eylemi üzerinden konuşuyoruz. Önce taş atan çocuklar tutuklandılar, cezalandırıldılar; şimdi de ailelerinden tazminat talep edilmiş

Çocukların şiddet içeren gösterilere katılmalarının normalleştirilmesi de, bu gösterilere katılan çocukların üzerine cezaevleri ve tazminat davaları ile gitmek de benzer biçimde çocuk hakları ve ihtiyaçlarını görmezden gelmek demek. Bu en basit hali ile ihmal değil mi?

Bu yıl 1 Mayıs coşkusunu bu ihmale son vermemiz için bir fırsat olarak görüp, çocukların gösteri ve yürüyüş düzenleme hakları üzerine düşünebilir miyiz?