Hümanist Büro çocukla ilgili haberleri yorumluyor...


28 Nisan 2012

Servis şoförü tecavüzden tutuklandı...

Aydın'ın Umurlu Beldesi'nde, lise öğrencisi iki kızdan birine silah zoruyla 3 yıldır tecavüz ettiği, diğerine ise tacizde bulunduğu ileri sürülen 42 yaşındaki servis şoförü S.B. tutuklandı.
Aydın'daki bir liseye bir beldeden öğrenci taşıyan servis aracının evli ve iki çocuk babası olan sürücüsü, iki hafta önce 16 yaşındaki bir kız öğrenciye elle tacizde bulunmuş. Tesadüfen servis aracında yaşananları gören başka bir öğrencinin durumu okul müdürüne anlatması üzerine, müdürün konuyu araştırması için görevlendirdiği rehber öğretmen servis sürücüsünün 16 yaşındaki bir başka öğrenciye 3 yıldır silah zoruyla tecavüz ettiğini öğrenmiş. Polis, şikayet üzerine servis minibüsünde arama yapmış ve ruhsatsız bir tabanca ile iki av tüfeği ele geçirmiş. Polisteki ifadesinde suçlamaları kabul etmeyip, susma hakkını kullanan sürücü tutuklanmış.

Olayların yaşandığı yer bir belde, haberi yazarken isimler baş harfleri ile kısaltılsa bile mağdurların kimlikleri gizlenmiş oluyor mu? Bu haberden sonra, bu iki kız çocuğunun yaşadıkları yerde korunmaları nasıl mümkün olacak? Mağdurun kimliğinin tanınmasına neden olacak biçimde yayını yasaklayan Basın Kanunu'nun 21. maddesini ihlal eden bu yayın biçimi hakkında işlem yapmaktan sorumlu bir makam yok mu?

Pekiyi, servis şoförü tutuklandı ancak onun cinsel istismarına maruz kalan çocuklara ne oldu? Okula gitmeye devam edebiliyorlar mı? Cinsel istismar mağdurları için hazırlanmış bir tedavi alabiliyorlar mı? Aileleri onların bundan sonra örselenmelerini engelleyecek bir destek alabiliyor mu? Ya şoförün çocukları? Onlar için koruyucu bir müdahale yapılıyor mu?

Bunca vahim olay oluyor ve görülüyor ki, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nin öngördüğü cinsel istismar suçundan hüküm giymemiş olma şartı yeterli olmuyor.  Her vesile ile dile getiriliyor: Her ehliyeti olan çocukların emanet edildikleri okul servislerinde şöförlük yapamamalı diye. Servis şoförleri için ne zaman işe kabul için bir standart getirilecek?